تفکيک واژه دوست داشتني و اجتماعي از هم چندان ساده نيست. اين روز ها مردم کسي را دوست داشتني مي دانند که اجتماعي باشد و از روي اين مهات او بتوانند به خصلت دوست داشتني بودنش پي ببرند! مهربان بودن، خونگرمي، خوش اخلاق بودن و هزار ويک خصيصه مثبت ديگر در وجود آدمي را عاملي براي دوست داشتني و اجتماعي بودن مي دانند؛ اما در دانشگاه زندگي ترفند هايي که معرفي مي کنيم با اين کليشه ها فاصله دارد. همه ما مفهوم واژه دوست داشتني بودن را مي دانيم؛ اما چيزي که معمولا مانع دوست داشتني شدن مي شود رفتار هايي است که از ما سر مي زند. در واقع ميل به اين حس در وجود همه وجود دارد؛ ولي هر کسي به دليل ظرفيت هاي اخلاقي دروني اش قادر نيست کاري کند که همه او را دوست داشته باشند و براي او احترام خاصي قائل شوند!

ما معتقديم اغلب رفتار هايي که براي دوست داشني بودن از ديگران سر مي زند ساختگي است. توان ما براي تلاش در جهت اين که دوست داشتني باشيم حدي دارد و تا هميشه نمي توان تظاهر به دوست داشتني بودن کرد. آن چه که يک فرد عادي را دوست داشتني و اجتماعي مي کند رفتارهايي است که در وجود او نهادينه مي شود. ما مي خواهيم از شما يک فرد دوست داشتني بسازيم، نه اين که راه هاي دوست داشتني شدن را ديکته کنيم و شما هم بعد از مدتي به خود واقعيتان بازگرديد!

مطالعه اين مطلب را به شما که شديدا به دوست داشتني و اجتماعي بودن از ديد ديگران علاقمند هستيد توصيه مي کنيم.

ترفند هايي براي اين که دوست داشتني و اجتماعي باشيم

How To Be More Friendly And Social

اولين گام براي دوست داشتني بودن ظاهر شدن مقابل چشمان ديگران است! خيلي ساده است؛ اطراف ديگران بچرخيد و اصطلاحا تو چشم باشيد! اگر با افراد غريبه مثل خودشان رفتار کنيد و نگذاريد يخي که ميان شما و آن ها وجود دارد آب شود نگرش آن ها نسبت به شما تغييري نمي کند. تاثير شروع رابطه با مکالمه بين خود و غربيه ها را با يک نمونه ساده بهتر در خواهيد يافت.

مشاهده مقاله  مهرباني خالصانه، شبکه پاداش مغز را فعال مي‌کند. چگونه مهربان باشيم؟

يک خاطره تاثيرگذار

شايد شما تجربه اي بابت اولين ارتباط، اولين ديدار يا اولين بازخوردها در محيط کار و تحصيل نداشته باشيد. اما باورتان نمي شود اگر بگوييم اولين بازخورد رابطه اي را کليد مي زند که مي توند منافع زيادي براي آينده شغلي و تحصيلي شما داشته باشد. از دوستي پرسيدند چه طور به اين جا رسيدي و چه شد که توانستي به موفقيت امروزت دست يابي؟ او با صراحت جواب داد: ارتباط با ديگران! سپس ادامه داد:

روزي در کلاس درس نشسته بوديم و در حال مناظره براي انتخاب بهترين زمان جهت جا به جايي تاريخ امتحانات بوديم. از آن جايي که همه امتحان گريز هستند ترجيح دادند امتحان عملي آن درس در پايان ترم و بعد از اتمام همه امتحانات برگزار شود.

من به شدت با اين موضوع مخالف بودم و اعتقاد داشتم استرس امتحاني که به تعويق بيفتد همه چيز را خراب مي کند! شروع به مخالفت کردم و همزمان با مخالفت من موجي از اعتراضات به سمتم سرازير شد که فکر مي کنم کافي بود تا من  از بيان ديدگاهم پشيمان شوم! در اين جمع فقط يک نفر با من موافقتش را اعلام کرد؛ و او کسي نبود جز شريک امروزم که تمام لحظات کار را با هم سپري کرديم. شريکم روزها بعد از تعويض تاريخ امتحانات به من گفت من با تعويض تاريخ امتحان موافق نبودم؛ اما ديدن تو در آن شرايط باعث شد تا به خاطر حمايت در برابر ديگران موافقتم را اعلام کنم!

همان طور که مي بينيد دوست داشتني و اجتماعي بودن نيازي به علم و آموزش خاصي ندارد؛ همين که انسان‌ها شروع ارتباطشان را با حمايت از يکديگر بنا نهند در نظر يکديگر لايق دوست داشتن هستند.

مشاهده مقاله  چگونه افکار وسواسي خود را از بين ببريم

هفت گنجي که در ادامه مي خوانيد شما را در نظر همه دوست داشتني و اجتماعي مي نماياند!

گنج اول: ناديده بگيريد تا ناديده گرفته نشويد!

گاهي هر کاري هم که انجام دهيد و هر چه قدر هم تلاش کنيد باز هم ممکن است از جانب ديگران ناديده گرفته شويد. ترفندي که براي دوست داشتني و اجتماعي بودن بايد به کار ببريد ناديده گرفتن رفتار هاي ديگران است؛ رفتارهايي که گويي سعي دارند با استفاده از آن شما را ناديده بگيرند. گاهي نشان دادن بزرگ منشي خودتان با اين ترفند آن چنان موثر واقع مي شود که ديگران بابت قضاوت و رفتاري که نسبت به شما داشته اند از شما عذرخواهي خواهند کرد.

گنج دوم: به سلام کردن بسنده نکنيد!

ارتباط فقط محدود به سلامي که از روي آشنا بودن به ديگران هديه مي کنيد نيست. ارتباط فراتر از سلام است. به افراد نزديک شويد و جز سلام کردن جويا حال آن ها شويد. چنين رفتاري نه فقط به خاطر نزديک شدن و دوست داشتني بودن از ديد ديگران بلکه به خاطر انسانيت توصيه مي شود.

استيو جابز؛ خالق هميشه دوست داشتني اپل!

در تحليل سخنراني هاي استيو جابز به رفتار و منش او در صحبت کردن اشاره کرديم. استيو جابز مرد بزرگي بود؛ نه فقط به خاطر توانايي برجسته او براي هويت دادن به صنعت بزرگ موبايل بلکه به خاطر شيوه زندگي اش! استيو جابز اپل را از گاراژ محل زندگي اش تاسيس کرد و فرد ساده اي در تمام طول حياتش بود. شيوه زندگي او باعث شد تا استيو جابز حتي بعد از مرگ خود نه فقط به خاطر اپل بلکه به خاطر دوره حياتش محبوب و دوست داشتني باقي بماند!

محصول فن بيان را کليک کنيد

دانشگاه زندگي همراه شماست

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

منتا گیتا گرافیک معرفی بهترین محصولات عطاری فروش تصفیه آب در شیراز وبلاگ کاشت مو شاهین دامنه دارابکلا دلنوشته شیوا وبلاگ علیرضا کاظمی Kelsey